![]() Juraj (Ďuro) Mičura Pravotár * 18.11.1852 + 22.3.1919 |
||
Narodil sa ako 5. dieťa rodičom Jánovi Mičurovi a manželke Dorote rodenej Kúdelčikovej v roku 1852. Manželka Sidónia bola sestrernicu Petra Víťazoslava Rovnianeka rodom z Dolného Hričova (1867 – 1933).Rovnianek bol kňazom, podnikateľom, finančníkom, vydávateľom, národovcom , spoluzakladateľoma a prvým predsedom Matice slovenskej v USA, bola činná aj v spolku Živana a Sokol. Po vysťahovaní sa do USA ako prenasledovaný panskav v Rakúsko Uhorsku význame podporoval povedomie Slovákov v USA. Toto povedomie národovca sa preniesko aj na sestenicu Sidóniu a spojilo sa s národnostním cítnim manžela Juraja Mičuru. Jeho manželka napr. v roku 1930 bola v Bytči predsedkyńou Katolickej jednoty. V rokoch pred 1. Svetovou vojnou sa v hostínci Imricha Mičuru /pri kostole/ stretávali národovci ako advokát Juraj Mičura, jeho synovec Martin Mičura , Janko Jesenský /spsovateľ/, Dr. Hálek /lekár narodený v Prahe, pôsobil na Kysuciach, v Žiline, založil Detskú nemocnicu v Bytčici, Fridrichovský /svokor Dr. M. Mičuru/, Čajda - národný buditeľ z Dlhého Poľa a možno aj iný. Juraj Mičura zachoval si slovenské povedomie a ním povubudzoval aj iných. Býval v dome na námesti v Bytči, bol spoluorganizátorom národného a kultúrneho života v meste. Bol činný v hasičskom zbore (predesda spolku v rokoch 1895 – 1907), v jeho dome sa organizovali divadelné predstavenia. Vo svojej advokátskej kancelárii poskytol budúcim advokátom prax ako synovcivi Martnovi Mičurovi, ďalej Jankovi Jesenskému, Pivkovi, Hranecovi a iným. Krátka charakteristika týchto jeho priateľov je nasledovaná: Vladimír Pivko: Matúš Duchajda: Jozef Hranec: Gabriel Bargár (1874-1923) V roku 1918 bol Juraj Mičura členom Slovenskej národnej rady a signatárom Deklarácie slovenského národa v Martine . Na smene zvolili 20 členný výbor SNR a 12 členný výkonny výbor. Dr. Martin Mičura a Juraj Mičura neboli zvolení. V roku 1896 kandidoval do uhordkého snemu za okres Bytča s programom Krajinskej katolickej ľudovej strany. Z Trenčianskej župy kandidovali aj za okres Púchov Vincent Havlíček, za Žilina a Rajec Michal Juriš.Vo volebnom roku 1896 dňa 30. júla rečnil na zhromaždení v Novom Meste nad Váhom za účasti asi 8000 ľudí. Zhromaždenia sa zúčastnili napr. slúžný Rexa, MUDr. Makovický, Kohút, Čajda a ďalších. (Z denníka Ľudovíta Ríznera 1849-1913/. Juraj Mičura a manželka boli nielen národovcami ale aj podporovateľmi katolíckeho presvedčenia. Podporovali napríklad obnovu a vybavenie kaplnky U Mrníkov v Dlhom Poli a kostola v Dlhom Poli. Manželka Sidónia dala zhotoviť pre obnovovaný kostol sv. Martina v Dlhom Poli v roku 1927 dve vitrážne okná. Pravotár Ďuro Mičura podporil prestavbu kaplnky v roku 1894 u Mrníkov, ktorá bola postavená v roku 1744. Na obnovu celej stavby prispel čiastkou 160 zlatých, dal zhotoviť zvon a v hotovosti prispel ešte čiastkou 50 zlatých. V krčne u jeho brata Imricha Mičuru – otca JUDr. Martina Mičuru (pri kostole) sa organizovala zbierka na kaplnku ktorá činila 58 zlatých.
Dokument je uložený v Archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knihovni v Martine.
Dokument je uložená v Archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knihovni v Martine.
Dokument je uložený v Archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knihovniv Martine pod
Materiál poskytla Matica slovenská zo Slovenského biografického slovníka
Materiál poskytla Slovenská národná knihovna z Archívu literatúry a umenia v Martine.
Právnicky obzor, 2 ročník, 1919 uverejnil na 17 a 28 strane spomienku na advokáta Martina Mičuru.
Miesto posledného odpočinku pravotára Juraja Mičuru (*18.11.1852 + 22.3.1919) a manželky Sidónie rodenej Rovnianekovej (*8.10.1864 + 8.10.1938) na cintoríne v Dlhom Poli pri kostole Sv. Martina.
Kaplnka u Mrníkov postavená miestnymi farníkmi v roku 1744, stavebne a priestorovo obnovená v roku 1894. Na obnovu kaplnky a darovanie nového zvona sa výrazne pričinil pravotár Juraj Mičura s manželkou Sidóniou Rovnianekovou.
|