<< Viete že...


 • James Abbot McNeill Whistler /11.7.1834 – 17.7.1903/, známy americký maliar, viedol v roku 1878 súdny spor s anglickým estetikom, kritikom a profesorom dejín umenia na univerzite v Oxforde Johnom Ruskinom /8.2.1819 – 20.1.1900/?
 • Spor sa týkal Whistlerovho obrazu „Nokturno v čiernej a zlatej – Ohňostroj“, ktorý vystavil maliar v londýnskej galérii v máji 1877. John Ruskin v tej dobe na tému obrazu verejne vyslovil: „Nikdy som si nemyslel, že by nejaký chytrák mohol žiadať dvesto guineí za to, že hodí verejnosti do tváre plechovku farby!“. Whistler okamžite obvinil Ruskina z urážky na cti a podal proti nemu žalobu. Známa je Whistlerova odpoveď na otázku advokáta zastupujúceho Ruskina, či skutočne žiada tak obrovskú sumu za dve hodiny práce. Whistler vtedy na pojednávaní povedal: „Túto sumu požadujem za celoživotnú skúsennosť!“. Súd nakoniec maliarovej žalobe vyhovel.
  Víťazstvo prinieslo Whistlerovi slávu a prispelo k spravodlivejšiemu hodnoteniu jeho tvorby. Na druhej strane však spor priviedol Whistlera na pokraj bankrotu, pretože musel uhradiť polovicu nákladov konania. Aj vďaka tomuto víťazstvu však vzápätí Whistler dostal objednávku od Fine Art Society na realizovanie dvanástich leptov, ktorých námetom majú byť Benátky. Počas viac než ročného pobytu v Benátkach sa narodili Whistlerovi s jeho vtedajšou priateľkou Maud Franklinovou dve dcéry /1879 a 1881/. Po návrate do Londýna prezentuje lepty a pastely vytvorené v Benátkach s veľkým úspechom a neskôr zožnú úspech i v jeho rodných Spojených štátoch amerických.
  /Zdroj: ŠPAČKOVÁ, M.: James McNeill Whistler. Největší malíři č.12, Eaglemoss International, 2000./

  JUDr. Peter Kerecman, PhD.
  advokát
  Košice