<<Viete že... • Gunnar Larsen, známy nórsky spisovateľ vydal v roku 1933 román pod titulom „Dve podozrivé osoby“, ktorý bol v roku 1949 sfilmovaný, avšak nórsky súd film zakázal premietať?

  Kniha a rovnako tak aj neskorší film pravdivo popisuje skutočný príbeh, ktorý sa udial na nórskom vidieku v roku 1926. Dvojica mužov /starší Švéd a mladší Nór/ sa dopustili niekoľkých krádeží a pri prenasledovaní políciou došlo medzi nimi k prestrelke, v ktorej boli dvaja policajti zastrelení. Švéd, aby unikol zatknutiu, spáchal samovraždu, avšak Nór bol zadržaný a odsúdený neskôr na doživotie. Neskôr bol omilostený a v čase, keď sa premietal film, bol už na slobode a vo filme spoznal príbeh svojho života. V tom čase viedol už riadny život remeselníka, avšak diváci, ktorí film videli, ho celkom poľahky spoznali vo filmovej postave jedného z vrahov. Po podaní žaloby hlavným hrdinom príslušný nórsky súd zakázal premietanie filmu s tým odôvodnením, že film predstavuje zásah do osobnosti žalobcu, keďže je premietaný po takmer 23 rokoch od kedy sa udalosti, ktoré zobrazoval skutočne stali a žalobca viedol riadny život.
  /Zdroj: Norsko Retstidende 1952, str.1217, Logdberg, Ake: Betrachtungen zum Personlichkeitsrecht, UFITA 50 B/1966, str.458, Cit.podľa: ŠVESTKA a kol.: Ochrana osobnosti.Linde, Praha, 3.vydanie, str.266./

  JUDr. Peter Kerecman, PhD.
  advokát
  Košice